X
تبلیغات
راه حق - اخبار حقوقی
راه حق
وبلاگي برتر براي اشخاصي برتر

درپاسخ به یکی از خوانندگان این پست و میذارم

جزييات صدور سند 6 دانگ برای املاک قولنامه ای

گروه قضایی-حسن تویسرکانی: مالکیت بدون سند رسمی سالیان سال است که در برخی از شهرها و روستاها سبب شده تا کلاهبرداران و سوءاستفاده کنندگان از اراضی بتوانند از این خلاء قانونی بهره برداری سوء کنند و با زمین خواری به صورت چراغ خاموش، املاک زیادی را تصرف کنند.

مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون تعيين تكليف وضعيت ثبتي اراضي و ساختمان‌هاي فاقد سند رسمي، این مسولیت را به سازمان ثبت اسناد و املا‌ك کشور به ‌عنوان صادرکننده سند در کشور داده تا از بهره برداری‌های غیرمجاز در منابع طبیعی جلوگیری کند. از این رو «حمایت» در گفت و گو با ماشاءالله گرامی، مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به بررسی جزييات این قانون جدیدالتصویب پرداخته است.
بقیه ادامه مطلب


برچسب‌ها: صدورسند, ثبت سند
موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 22:50 |

آیا اعدامی زنده شده دوباره اعدام می شود؟


ماده 18 و19 آیین نامه اجرای احکام اعدام تقریبا قضیه را روشن کرده است در ماده 18 آمده است که محکوم علیه یک ساعت باید بالای دار بماند در صورتی اطمینان حاصل شد که فرد فوت کرده است باید پایین آورده شود و پزشک معتمد باید معاینه و گواهی فوت صادر کند و در صورتی که اولیای دم حضور داشته باشند جسد را تحویل آنها دهند و الا جسد به سردخانه منتقل ودادستان در مورد آن تصمیم گیری می‌کند.

مرد سی‌و‌هفت ساله‌ای که به اتهام قاچاق مواد مخدر به مجازات مرگ محکوم شده بود، یک روز پس از اجرای حکم در زندان بجنورد و تحویل جسد به پزشکی‌قانونی، در میان ناباوری در سردخانه پزشکی‌قانونی زنده و به بیمارستان منتقل شد. مردی که از مجازات مرگ رهایی یافته این روزها سرنوشتش نقل محافل حقوقی شده است.

اعدام

«علیرضا م» به اتهام حمل و نگهداری یک کیلو شیشه در دادگاه انقلاب محاکمه و به مجازات مرگ محکوم شده بود که پس از تشریفات قانونی، طبق روال مراسم اعدام، مرد محکوم 12 دقیقه بالای دار ماند. با پایین آوردن پیکر محکوم از طناب دار، پزشک مستقر در محل مرگ او را تأیید کرد و با صورت‌جلسه‌ای که به امضای او، قاضی اجرای احکام و مسئولان زندان رسید، جسد به پزشکی‌قانونی منتقل شد تا صبح روز بعد تحویل بستگانش شود. صبح روز بعد یکی از کارگران سردخانه پزشکی قانونی در حال بیرون کشیدن اجساد و آماده کردن آنها برای تحویل به بستگانشان بوده که در یک لحظه با دیدن بخاری که مقابل بینی یکی از اجساد در زیر نایلون به وجود آمده بود، دچار وحشت شده و متوجه می شود، او همان مرد اعدامی است که هنوز نفس می کشد. با اطلاع مسئولان پزشکی قانونی از این موضوع، بلافاصله اقدامات اولیه از سوی پزشکان این مرکز انجام و مرد اعدامی به بیمارستان امام علی(ع) بجنورد منتقل می شود.

ادامه دارد

برچسب‌ها: اعدام, زنده شده
موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 22:23 |
سخنگوی دستگاه قضا با اعلام نرخ جدید دیه شخص ثالث در سال 91 گفت: نرخ دیه در سال آینده 94 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است. به گزارش خبرنگار مهر، ظهر یکشنبه حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه برگزاری دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پروند فساد مالی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: بر اساس آخرین کارشناسیها بالاخره نرخ دیه شخص ثالث در سال 91 به مبلغ 94 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شد. وی افزود: در ماه حرام نرخ دیه یک سوم افزایش می یابد که حدود 125 میلیون تومان خواهد شد


برچسب‌ها: نرخ, جدید, دیه, 91
موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 20:50 |

شورای عالی کار در نشست بعدازظهر امروز چهارشنبه علاوه بر افزایش ۱۸ درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۱، افزایش سایر سطوح مزدی را ۷ درصد به‌علاوه روزانه ۱۲ هزار و ۹۳ ریال تعیین کرد.
 مهر: عضو شورای عالی کار گفت: شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در نشست امروز بعدازظهر چهارشنبه خود که با حضور وزیر کار و امور اجتماعی برگزار شد، حداقل دستمزد سال آینده میلیون‌ها کارگر و مشمول قانون کار را تعیین و تصویب کرد.

سید حمزه درواری افزود: بر پایه این گزارش، حداقل دستمزد سال ۹۱ که باید از سوی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی مختلف کشور اجرا شود، به میزان ۳۸۹ هزار و ۷۵۴ تعیین و تصویب شد. آخرین حداقل دستمزد در اسفندماه سال ۸۹ به تصویب شورای عالی کار رسیده بود که میزان آن برای اجرا در سال جاری ۳۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود.

وی اظهارداشت: در همین حال، بن نقدی کارگری هم از ۲۸ به ۳۵ هزار تومان افزایش یافت، ضمن اینکه پایه سنواتی روزانه ۲۵۰ تومان تعیین شد. براساس مصوبه شورای عالی کار، میزان افزایش دستمزد سایر سطوح درآمدی ۷ درصد به اضافه روزانه ۱۲ هزار و ۹۳ ریال تعیین شد.

عضو شورای عالی کار اعلام کرد: در این جلسه حق مسکن ۱۰ هزار تومان، حق اولاد برای دو نفر ۷۷ هزار و ۹۴۰ تومان و حداقل دریافتی هر کارگر در مجموع ۵۱۲ هزار و ۶۴۰ تومان توافق شد.

به گزارش مهر، مرکز آمار ایران در جدید‌ترین گزارش خود به شورای عالی کار، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه امسال را ۲۶. ۵ درصد اعلام کرده بود.

پیشنهاد غیر رسمی دولت در این جلسه افزایش حدود ۱۸ درصدی حداقل دستمزد سال آینده کارگران بود. البته پیشنهاد کارگران افزایش ۴۲ درصدی و کارفرمایان افزایش ۱۲ درصد حداقل دستمزد سال آینده بود که در ‌‌نهایت بر سر افزایش ۱۸ درصدی آن در جلسه بعدازظهر امروز شورای عالی کار توافق شد.

در همین حال، نمایندگان کارفرمایان در این جلسه با انتقاد از واردات بی‌رویه کالا به کشور، تضعیف تولید داخلی را نتیجه این امر عنوان و اعلام کردند که به همین دلیل، توانایی افزایش بیش از حد دستمزد برای سال آینده را ندارند.

نمایندگان کارگران هم در این جلسه اصرار و تاکید داشتند که ماده ۴۱ قانون کار - افزایش دستمزد‌ها براساس نرخ تورم و سبد معشیتی خانوار - به صورت دقیق اجرا شود.

نمایندگان کارگران برخلاف نظر کارفرمایان می‌گویند سهم هزینه‌های دستمزد از کل هزینه‌های کارفرمایان تنها ۸ درصد است. برهمین اساس، ادعای عدم توانایی کارفرمایان برای افزایش مزد ۹۱ غیرواقعی است


برچسب‌ها: مزد, کارگر, 91, ماهیانه
موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 20:45 |

این نامه یکی از اضلاع مثلث نامه های تاریخی سه گانه ای است که ضلع دومش در سال 1359 و ضلع سومش در سال 1388 نگاشته شد . مثلثی تاریخ ساز که روی در شناساندن جریان انحرافی انقلاب در ذیل تابلوی دو رئیس جمهور داشت .

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 22:41 |
شکوائیه جدید مجلس از دولت در قالب دو محور اساسی تهیه شده است؛ بر طبق بند 'ب' ماده 32 قانون برنامه پنجم توسعه دولت باید 3 هزار میلیارد دلار اعتبار به وزارت بهداشت پرداخت می کرد، همچنین دولت موظف به تخصیص 3 هزار میلیارد دلار اعتبار برای تقویت بنیه دفاعی – امنیتی کشور بوده است اما تاکنون اعتبار هیچکدام از این دستگاه ها پرداخت نشده است.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 22:10 |
فردی که با تلاش بسیار توانست خود را به ردیف جلوی مراسم سالگرد ، رساند و کفش خود را به سوی احمدی

نژاد پرتاب کرد.

وی پس از پرتاب کفش های خود، با فریاد بسیار، به شدت از وضعیت بیکاری در کشور انتقاد کرد.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 22:4 |
مرکز پژوهش‌های مجلس، در پیشنهاد جدید خود برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور که در قالب طرحی قانونی منتشر و آن را به نمایندگان مجلس ارائه کرد؛ پیشنهاد کرده است شمار تعطیلات سراسری کشور از ۲۵ روز کنونی به ۱۶ روز کاهش یابد و شماری از مناسبت‌های مذهبی، تنها در برخی استان‌ها تعطیل باشد.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 21:56 |
دولت مکزیک برای کاهش دادن نرخ طلاق در این ایالت قانون جدیدی وضع کرد. قانون جدیدی برای زوج ها در مکزیک وضع شده است.
به گزارش کانون قضات مکزیک، دولت مکزیک برای پایین آوردن آمار طلاق در این ایالت قانونی وضع کرده است که به زوج ها اجازه می دهد دو سال زندگی مشترک داشته باشند و اگر طی این زمان باهم به توافق نرسیدند از هم جدا شوند.
این قانون سنت دیرینه “مرگ ما را از هم جدا می کند” را از بین می برد.این نوع زندگی سبب می شود تا زوج ها توانایی ها، تعهدات و اخلاقیات و روحیات همدیگر را در این مدت زمان بیشتر شناسایی کنند و اگر با هم به تفاهم رسیدند به زندگی خود ادامه دهند.اگر زوج ها بعد از گذشت دو سال باهم به تفاهم نرسیدند به راحتی می توانند به دادگاه مراجعه واز هم جدا شوند.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:51 |

جهت خواندن دو فتواي جديدمصري ها به ادامه ي مطلب مراجعه نماييد

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:5 |
ساعتم ساعت ۱۰ صبح را نشان می داد که اتوبوس وارد شهر مشهد شد و دقایقی بعد در پایانه مسافربری توقف کرد. پس از چند ساعت سفر با اتوبوس احساس خستگی عجیبی می کردم و پشت سر هم

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 17:57 |

ممنوعیت ثبت مهریه های نامتعارف   

 

رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت مهریه های نامتعارف در دفترخانه ها را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: دفترخانه ها نباید مهریه هایی که در قانون تعریف نشده است را ثبت کنند.

 

مهر : حسینعلی امیری در پاسخ به اینکه آیا سازمان ثبت اسناد می تواند طی بخشنامه ای به دفترخانه ها اجبار کند تا فقط در ثبت مهریه واژه عندالاستطاعه قید شود، گفت: اگر چنین اقدامی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت بگیرد، غیرقانونی است زیرا نمی توان زوجین را در زمان ثبت عقد مجبور کرد مهریه را عندالاستطاعه یا عندالمطالبه ثبت کنند و این تنها به توافق زوجین بستگی دارد.

 

وی افزود: ازدواج نوعی عقد است که زوجین برای ادامه زندگی مشترک با هم شرط می کنند و ثبت این ازدواج دارای شرایطی است که یکی از آنها ثبت مهریه است و طرفین در مورد هر شرطی که به توافق برسند باید در سند ازدواج و دفترخانه ثبت شود.

 

معاون اسبق قوه قضائیه گفت: البته باید این را در نظر داشت که مهریه تعریفی دارد و نمی توان هر چیزی را به عنوان مهریه ثبت کرد. بر اساس قانون، مهریه باید مالیت داشته باشد یعنی اینکه نوع مهریه باید ارزش معاملاتی داشته و بتوان آن را تبدیل به ارزش ریالی کرد. به عنوان مثال بال مگس و پروانه یا اعضای بدن را نمی توان به عنوان مهریه ثبت کرد زیرا مالیت نداشته و قابل معامله نیست و ثبت اینگونه مهریه ها غیرقانونی است.

 

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: حتی اگر زوجین هم مهریه ای نامتعارف را شرط کرده و مورد توافق شان باشد دفترخانه ها نباید آن را ثبت کنند.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 10:48 |

جدیدترین آمار طلاق و ازدواج در کشور/ تهران در صدر                

 

مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه طلاق و ازدواج در مهرماه امسال افزایش داشته گفت: تهران با دو هزار و 792 فقره طلاق دارای بیشترین و چهارمحال و بختیاری با 82 فقره طلاق دارای کمترین آمار طلاق در میان استانهای کشور بوده‌اند.

 

علی اکبر محزون در گفتگو با مهر افزود: براساس آمارهای بدست آمده در مهرماه امسال 78 هزار و 645 فقره ازدواج به ثبت رسیده که استان تهران با 9 هزار و 489 فقره ازدواج صدر نشین و استانهای خراسان رضوی با هفت هزار و 326 فقره و خوزستان نیز با پنج هزار و 365 فقره ازدواج در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

وی تاکید کرد: استانهای سمنان با 566 فقره ، ایلام با 671 فقره و خراسان جنوبی نیز با 763 فقره دارای کمترین آمار ثبت شده ازدواج در کشور هستند.

 

مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور به افزایش آمار طلاق اشاره کرد و گفت: دراین مدت 12 هزار و 413 فقره طلاق در کشور رخ داده است. این درحالی است که آمار طلاق در شهریورماه 11 هزار و 443 مورد بوده است.

 

محزون افزود: استانهای تهران با 2 هزار و 792 فقره، خراسان رضوی با یکهزار و 157 فقره و اصفهان با 736 فقره طلاق دارای بیشترین آمار طلاق و همچنین استانهای ایلام با ثبت 36 فقره، خراسان جنوبی با 63 و چهارمحال و بختیاری با 82 فقره طلاق دارای کمترین آمار طلاق در میان استانهای کشور بوده اند.

 

به گفته وی، در مهرماه امسال نسبت به ماه قبل آن آمار طلاق 970 مورد و آمار ازدواج نیز 9 هزار و 481 مورد افزایش داشته است.موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 10:46 |

زنم زيباست، نمي‌خواهم حجاب داشته باشد!     

 

زني در دادگاه گفت: همسرم از حجاب من ناراضي است و دوست ندارد حجاب پوشيده‌اي داشته باشم و بر اين اساس دنبال طلاق دادن من است.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، زني در دادگاه خانواده حضور يافت و درخواست طلاق خود را به قاضي دادگاه ارائه كرد. وي در توضيح دليل اين درخواست گفت: يك سال گذشته به عقد همسرم درآمدم و بعد از مدت كوتاهي با برگزاري مراسم عروسي به منزل مشترك رفتيم و متاسفانه از همان ابتدا سر مسائل مذهبي دچار مشكل شديم.

 

زن جوان ادامه داد: من و همسرم هر دو در خانواده مذهبي بزرگ شديم و زماني كه همسرم به خواستگاري من آمد از اين موضوع اطلاع داشت كه حجاب من چگونه است و من تحت هيچ شرايطي حاضر نيستم آن را تغيير دهم.

 

وي با بيان اينكه همسرم از ابتدا حجاب من را پذيرفته بود، اظهاركرد: بعد از گذشت مدت كوتاهي از شروع زندگي مشترك‌مان، مرتب از من ايراد مي‌گرفت كه چرا حجاب من اين‌قدر پوشيده است در حالي كه حجاب خانواده خودش نيز همانند حجاب من است.

 

زن جوان كه 25 سال سن داشت، عنوان كرد: همسرم از من مي‌خواست تا حجابم را مطابق ميل او تغيير دهم و در مهماني‌هايي كه من هرگز نمي‌توانم در آن حضور داشته باشم شركت كنم. اوايل فكر كردم شايد بعد از گذشت مدت كوتاهي از حرف‌هاي خود پشيمان شود اما اصرار او هر روز پرر‌نگ‌تر مي‌شد.

 

شوهر اين زن جوان نير گفت: اين درست است كه من جزء خانواده مذهبي و معتقدي هستم اما افكار و عقايد شبيه آنها نيست و همسرم در واقع انتخاب پدر و مادرم است نه انتخاب خودم. زيرا من دوست ندارم همسرم حجاب داشته باشد.

 

وي در پاسخ به پرسش قاضي مبني بر اينكه اگر افكارت اين‌گونه است چرا اين دختر را به عقد خود درآوردي، گفت: همسرم از لحاظ ظاهري بسيار زيباست و زماني كه او را ديدم به او علاقمند شدم و فكر كردم مي‌توانم او را از افكارش دور كنم و پوشش او را به آنچه كه خود مي‌خواهم تغيير دهم.

 

مرد 29 ساله مدعي شد: همسرم از نظر ظاهري بسيار زيبا است و به نظر من بايد تا زماني كه زنده است از اين زيبايي استفاده كند در حالي كه او خود را در پوششي پنهان كرده است كه نمي‌تواند از آن لذت ببرد.

 

پدر مرد كه در دادگاه حضور داشت نيز گفت: پسرم لياقت چنين دختري را ندارد، زيرا همه آرزوي داشتن چنين همسري را دارند اما پسر من آن‌قدر بي‌غيرت است كه نمي‌داند از همسرش كه ناموس او است چه چيزي را مي‌خواهد.

 

وي ادامه داد: پسر من بايد براي هميشه فراموش كند كه پدر و مادري دارد.

 

قاضي دادگاه بعد از شنيدن اظهارات طرفين با صادر كردن حكم طلاق به زندگي يك‌ساله اين زوج پايان داد

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 10:44 |
پس از گذشت بیش از دوماه از نقص مصوبه دولت مبنی بر آزادی استعمال قلیان در قهوه‌خانه‌ها توسط دیوان عدالت اداری، هیئت وزیران قهوه‌خانه‌ها را از فهرست اماکن عمومی خارج کرد. اما دیوان نیز اعلام کرد دولت نمی‌تواند بر روی آرای صادره از هیئت عمومی دیوان مصوبه تصویب کند.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 15:26 |
        

شماره تلفن های جدید حوزه مرکزی دادگاههای عمومی تهران اعلام شد

روابط عمومی دادگستری کل استان تهران ، شماره تلفن های جدید حوزه مرکزی دادگاههای عمومی و انقلاب تهران را جهت اطلاع مراجعان اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام روابط عمومی دادگستری کل استان تهران ، نشانی حوزه ریاست کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران از تاریخ 8/8/87 به خیابان انقلاب - خیابان قدس- روبروی خیابان پورسینا - ضلع شرقی دانشگاه تهران - پلاک 87 نقل مکان یافته است . تمامی شهروندان از تاریخ یاد شده جهت پیگیری امور حقوقی خود فقط به نشانی مذکور مراجعه کنند . همچنین شماره تلفن های جدید حوزه مرکزی دادگاههای عمومی و انقلاب تهران جهت اطلاع مراجعان به شرح ذیل اعلام می شود. حوزه ریاست کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران تلفن : 88980355 فکس : 88980356 معاونت قضائی ( امور حقوقی) تلفن: 88980347 معاونت قضائی ( امور خانواده ) تلفن: 88980351 معاونین دفتر کل و نمابر کل تلفن: 88980350 معاونت قضائی و اجرای احکام تلفن: 88980354 معاونت قضائی ( امور کیفری): 88980353 مدیر دفتر کل محاکم تهران تلفن: 88980352

 

منبع:سايت وکالت

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:50 |

 

شب گذشته فرزند ارشد محسن رضایی به علت برق گرفتگی در هتل گلوریا امارات در گذشت.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، شنیده ها حکایت از فوت احمد رضایی پسر ارشد محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل اتصال جریان قوی برق به بدنش دارد.

وی از چندی قبل به تنهایی در دبی ساکن بوده و برای درمان به کشورهای اروپایی تردد داشته است.

معاون اطلاع رسانی دبیر خانه مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز، شیوه فوت احمد رضایی را مشکوک خواند و توضیح داد: در حالی که احمد رضایی در هتل گلوریای دبی در طبقه 18 اتاق 23 اقامت داشته به طرز مشکوکی در گذشته است.

 شهرام گیل آبادی افزود: موضوع در حال بررسی است و به محض تکمیل اطلاعات، جزییات آن منتشر خواهد شد.

لازم به ذکر است احمد رضایی، فرزند ارشد محسن رضایی است که سفر وی به آمریکا در سال 1377 و بازگشت وی طی سالهای گذشته خبرساز شده بود.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:39 |
سرهنگ عباسعلي محمديان رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ با بيان اينكه تحقيقات پليسي نشان مي‌دهد كه به احتمال زياد تعداد افرادي كه به اين طريق مورد كلاهبرداري قرار گرفته‌اند بسيار بيشتر از اين تعداد باشد از شهرونداني که به اين شيوه از آنان کلاهبرداري شده دعوت مي‌شود تا جهت پيگيري پرونده يا طرح شکايت به اداره چهاردهم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه كنند يا با شماره تلفن 51055514 تماس بگيرند.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:36 |

درست نبود با یک معذرت خواهی سر و ته ماجرا را هم بیاورند/تغییر نظام ریاستی به پارلمانی و انتخاب رئیس جمهور توسط پارلمان موجب کاهش سطح مشارکت مردم می‌شود/ برنامه‌ای برای انتخابات نداریم/نبايد از دين استفاده ابزاري كرد.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 22:42 |
 

با ابطال نامه وزارت كشور؛
ارائه قليان با هر نوع تنباكو در قهوه‌خانه‌ها ممنوع شد

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 22:30 |


فرمانده پلیس راهور ناجا از افزایش پرداخت خسارت تصادفات بدون کروکی از یک میلیون و 500 هزار تومان به دو میلیون و 250 هزار تومان خبر داد.به گزارش واحد مرکزی خبر، سردار سرتیپ مومنی در نشست هماهنگی طرح زمستانی پلیس راهور با دستگاه های دیگر افزود : شرکت های بیمه باید در اجرای این قانون کوشا باشند و تعلل نکنند.

وی با تاکید بر اینکه پلیس راهور به تصادفات خسارتی تا سقف دو میلیون و250 هزار تومان را کروکی نخواهد داد، گفت: با توجه به قانون بودن این مورد ، دستگاه ها موظف به اجرای آن هستند و در صورت خودداری شرکت های بیمه ، بر اساس قانون برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به دوران گذار از تابستان به پاییز و زمستان همراه با افزایش بارش و لغزنده شدن جاده ها ، افزود : همه دستگاه ها باید وظیفه خود را در این باره انجام دهند تا مردم در جاده های درون شهری و برون شهری مشکلی نداشته باشند.

سردار مومنی با بیان اینکه بر اساس آمار پزشکی قانونی 78 درصد متوفیان تصادفات به علت ضربه به سر و شکستگی استخوان جان خود را از دست داده اند ، گفت : امدادرسانی در کشور در 5 سال گذشته افزایش یافته و باعث کاهش تلفات در حین انتقال به بیمارستان شده است.

وی تعداد فوت شدگان در هنگام انتقال به بیمارستان را 49 درصد بیان کرد و افزود: این رقم در کشورهای پیشرفته 15 تا 20 درصد است.

سردار مومنی، افزایش امکانات امداد و نجات از جمله بالگرد را برای کاهش تلفات ضروری دانست.

سردار مومنی، اسکان مردم را یکی دیگر از مصوبه های جلسه امروز برشمرد و گفت : ظرفیت شهرها پیش بینی شده است و اگر ضرورت بسته شدن جاده ها احساس شود ، شهرها باید بتوانند اسکان مسافران را انجام دهند.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به کاهش 14 درصدی تلفات رانندگی در زمستان گذشته نسبت به زمستان 88 گفت : در زمستان امسال کار و مسئولیت ما سنگین تر است و باید این موفقیت بیشتر شود
موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:22 |

من که در دام هوس هاي کثيف اين آدم بي معرفت گرفتار شده بودم، در اقدامي سريع خود را از خانه بيرون انداختم و به خانه همسايه پناه بردم. دوست خائن شوهرم نيز که خيلي ترسيده بود از صحنه گريخت

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 14:27 |

باتوجه به اينكه اولياي‌دم حاضر نشدند قسم بخورند كه حسين عامل قتل دخترشان است، قضات متهم را موظف به قسم‌خوردن كردند. اين مرد بعد از انجام مراحل قانوني، مراسم قسامه را اجرا كرد و 50 بار قسم خورد كه در قتل زنش نقشي نداشته‌است......

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 14:23 |
 
در حال حاضر ادارات فقط نیروهای خدماتی را با مدرک دیپلم به‌صورت قراردادی جذب می‌نمایند و چنینی استخدامی بر مبنای قوانین کشوری غیر قانونی است

 

اعتدال: در حالی که بسیاری از کارمندان وزارت راه و شهرسازی با مدارک کارشناسی و بالاتر سال‌ها است که با وضعیت پیمانی و قراردادی با این وزارت خانه همکاری می‌کنند و بلا تکلیف‌اند، نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به فروزنده، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور خواستار تغییر وضع استخدامی آقای مسعود خورشیدی آزاد (برادر داماد رئیس جمهور) به استخدام رسمی شده است؛ در حالی که وی در حال حاضر با مدرک دیپلم و بصورت قرادادی با این وزارتخانه همکاری می‌کند .

لازم به ذکر است در حال حاضر ادارات فقط نیروهای خدماتی را با مدرک دیپلم به‌صورت قراردادی جذب می‌نمایند و چنینی استخدامی بر مبنای قوانین کشوری غیر قانونی است.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:33 |

 
 
پس از کش و قوس هاي فراوان بر سر موضوع نرخ ديه سال 90 و اظهار نظرهاي گوناگون از سوي بخش هاي مختلف بالاخره اين موضوع به سرانجام رسيد و به پيشنهاد وزير دادگستري و تاييد رئيس قوه قضاييه نرخ ديه 90 تعيين و اعلام شد.يعني براي ماه‌ هاي غيرحرام 675 ميليون ريال و براي ماه هاي حرام 900 ميليون ريال.
به گزارش روابط عمومي وزارت دادگستري پيشنهاد وزير دادگستري و موافقت آيت الله آملي لاريجاني نرخ جديد ديه براي ماههاي غير حرام 675 ميليون ريال و ماه حرام 900 ميليون ريال تعيين و اعلام شد. آيت الله آملي لاريجاني در پاسخ به نامه سيد مرتضي بختياري وزير دادگستري در خصوص تعيين قيمت سوقيه احشام موضوع ماده 297 قانون مجازات اسلامي نوشت:با توجه به اعلام شرکتهاي بيمه مبني بر عدم توان پرداخت ديه به نرخ روز و ملاحظه مصالح عمومي و همچنين تعهد شرکتهاي مذکور به عدم افزايش حق بيمه دريافتي تا پايان سال جاري، مبلغ ديه کامل در ماه غير حرام ششصد و هفتاد و پنج ميليون ريال و در ماه حرام نهصد ميليون ريال تعيين و اعلام مي‌گردد. مبلغ تعيين شده از تاريخ 1/8/1390 لازم الرعايه است.گفتني است پيش از اين نرخ ديه 90 ميليون تومان اعلام شده بود که اعتراضات شرکت هاي بيمه و حتي تعداد زيادي از نمايندگان مجلس را در پي داشت.
 

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:32 |


دادستان عمومی و انقلاب اصفهان از اجرای حکم اعدام مرد ۶۷ ساله به اتهام آزار و اذیت ۳۷ زن و دختر، معروف به روباه پیر تا سه روز آینده در اصفهان خبر داد.
به گزارش فارس محمدرضا حبیبی اظهار داشت: حکم اعدام پیرمرد 67 ساله معروف به روباه پیر که چندی پیش مورد تایید دیوان عالی کشور رسید به زودی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع روند این پرونده به علت لزوم رفع پاره‌ای از نواقص از سال 85 تاکنون به طول انجامیده است، گفت: دستگاه قضایی به منظور حفظ کیان و آبروی شهروندان در بدو امر مجاز به بیان جزئیات پرونده‌ها به ویژه پرونده‌های دارای جرایمی همچون اعمال منافی عفت نیست و همین امر سبب می‌شود شهروندان تصور کنند این دستگاه نسبت به پرونده‌های این چنینی بی‌اهمیت است اما این موضوع صحیح نیست و دستگاه قضایی برای احقاق حقوق مردم با کسی مماشات نمی‌کند.

وی با اشاره به تأخیر در بررسی پرونده این متهم افزود: پرونده با اعتراض مرد تبهکار به دیوان عالی کشور رفت و قضات دیوان نیز پرونده را برای رفع نقص به دادگاه بازگرداند که پس از رسیدگی دوباره، پرونده بار دیگر به دیوان عالی کشور فرستاده شد که این بار حکم اعدام تأیید شد.

وی با اشاره به اینکه این پرونده با پیگیری جدی مسئولان قضایی استان به سرانجام رسید، افزود: اما زنان و دختران نیز باید به این موضوع توجه داشته باشند که افراد شیاد و سودجویی در جامعه وجود دارند که به دنبال سوءاستفاده از آنان هستند و باید ضمن رعایت کامل هوشیاری به مبانی اصولی و اعتقادی نیز اهمیت داده که یکی از ارکان این موضوع حفظ حجاب و عفاف است.

احمد (روباه پیر) فرد تبهکار این پرونده که دو همسر دارد خود را مأمور امنیتى، وکیل، مأمور بهزیستى و عناوین دیگر معرفى کرده است و این در حالى بود که با تلاش مأموران و پس از بررسى پرونده و بازجویى از متهم، ۳۷ زن و دختر که در دام متهم گرفتار شده بودند را نیز شناسایى کردند که به دادسرا احضار شدند.

این فرد در پرونده خود اتهام آزار و اذیت زنان و رابطه نامشروع داشته است که در این رابطه حدود 100 ساعت فیلم از رابطه‌های متعدد این مرد با زنان و دختران کشف و مورد بررسی قرار گرفت.

متهم بر رای صادر شده اعتراض داشته است که به دلیل اعتراض متهم پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد که در نتیجه با موافقت قضات دیوان با حکم صادر شده، حکم اعدام این متهم تایید و به دادگستری اصفهان ارجاع و سه روز دیگر اجرا می‌شود.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:20 |


دنیای اقتصاد: مبايعه‌نامه‌هاي جديد براي تنظيم قرارداد خريدوفروش مسكن كه قرار بود از نيمه مهرماه در بنگاه‌هاي املاك شهر تهران مورد استفاده قرار بگيرد، با دو هفته تاخير از اول آبان‌ماه اجباري مي‌شود.

تدابيري كه وزارت صنعت ، معدن و تجارت براي افزايش ضريب ايمني قراردادهاي جديد در نظر گرفته شامل نصب يك هولوگرام قرمزرنگ مثلثي شكل بر روي اين مبايعه‌نامه‌هاي جديد است كه با لمس دست، رنگ آن براي چند ثانيه از بين مي‌رود.در مبايعه‌نامه‌هاي جديد با دستور مسوولان اين وزارتخانه، آرم قوه‌قضائيه و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور حذف شده است و به جاي آن نام «وزارت بازرگاني» نوشته شده است.اين حذف و اضافه بعد از ايراداتي كه مسوولان قضايي به مبايعه‌نامه‌ها به عنوان «قرارداد غيررسمي» وارد كرده‌ بودند، انجام شده است و حالا رييس اتحاديه مشاوران املاك، نبود آرم سازمان ثبت در سربرگ مبايعه‌نامه‌هاي جديد را مشكل ساز نمي‌داند. مصطفي قلي خسروي در گفت‌وگو با «دنياي‌اقتصاد» درباره اين مبايعه‌نامه‌ها تصريح كرد: برای هر قرارداد هولوگرام امنیتی درنظر گرفته شده که بر روی این هولوگرام‌ها شماره سریالی قرار دارد که در سامانه برای مشاور املاک مورد نظر تعریف شده است و مشاور املاک دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند.خسروی افزود: ثبت شماره سریال درج شده بر روی هولوگرام امنیتی اولین قدم برای ورود به سامانه است و بدون درج این شماره امکان ثبت سایر مراحل قرارداد وجود ندارد.خسروی گفت: علاوه بر موارد ذکر شده با درنظر گرفتن بارکد دوبعدی در برگه قرارداد، اعتبار معامله افزایش می‌یابد. بارکد دوبعدی به صورت میکروفیلم در بالای هولوگرام قرار می‌گیرد و متعاملین می‌توانند با استفاده از نرم‌افزاری که در سامانه تدارک دیده شده است از طریق عکسبرداری از این بارکد مشخصات ملک و قرارداد منعقد شده را مشاهده کنند.رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک خاطرنشان کرد: پس از ثبت معامله در سامانه مدیریت املاک به منزله تایید ثبت در سامانه و حصول اطمینان از صحت و سلامت قرارداد ظرف 48 ساعت، مشخصات قرارداد مذکور از طریق پیامک به متعاملین ارسال می‌شود. با این روش امکان هرگونه تخلف از جمله فروش ملک به چند نفر از بین می‌رود و خریداران با اطمینان خاطر اقدام به انعقاد قرارداد می‌کنند.خسروي در ادامه گفت: حذف آرم قوه‌قضائیه و سازمان ثبت از مبایعه‌نامه هیچ خللی در اعتبار قراردادها ایجاد نمی‌کند. ضمن اينكه در زمان برنامه‌ریزی برای طراحی مبایعه نامه‌های جدید، وزارت صنعت،معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای از اتحادیه املاک درخواست کرده بود تا از ذکر برخی موارد همچون آرم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مبایعه‌نامه‌ها خودداری شود.خسروي گفت: هرچند سازمان ثبت تمایلی برای تعامل با اتحادیه املاک را ندارد، اما این اتحادیه همواره با الزام طرفین معامله به ثبت محضری، آنها را به سمت دفاتر اسناد رسمی ‌سوق داده است.

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:18 |

آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام شد:
80 هزار سقط جنين قانونی و غيرقانونی در كشور
17 درصد بارداری‌ها ناخواسته است
 
    

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در واکنش به انتشار اخبار مختلف از تعداد سقط‌های جنین غیرقانونی در کشور گفت: «سالانه در کشور 80 هزار مورد سقط جنین قانونی و غیرقانونی انجام می‌شود.»
آفتاب: مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در نشست خبری گفت: «سالانه یک میلیون و 200 هزار تولد در کشور رخ می‌دهد که 17 درصد بارداری‌ها ناخواسته است.»

مطلق در آستانه روز جهانی کودک (16 مهرماه) گفت: «برای اجرای بسته خدمات سلامت کودک سالم حدود 150 هزار رابط در نظر گرفته همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای رابطان در سطح کشور برنامه‌ریزی شده است. در مجموع بسته خدمات سلامت کودک سالم به صورت فراگیر تا دو ماه آینده در کشور اجرایی خواهد شد.»

وی با تاکید بر آموزش‌های پیش از ازدواج گفت: «بر اساس ابلاغ وزیر بهداشت تمام دانشگاه‌ها باید مشاوران هنگام ازدواج و پس از آن را دارا باشند و این مشاوران به مسایل زناشویی و عاطفی زوجین پاسخ دهند.»

80 هزار سقط قانونی و غیرقانونی

وی با یادکردن از 11 روش پیشگیری از بارداری در کشور و ناخواسته بودن 17 درصد از بارداری‌ها گفت: «بر اساس آمارهای سال‌های گذشته 80 هزار سقط قانونی و غیرقانونی به صورت سالانه در کشور وجود دارد که ممکن است به دلیل مشکلات ژنتیکی نوزاد باشد.»

مطلق در ادامه در مقایسه شاخص‌های بهداشتی نظیر مرگ ومیر مادران، نوزادان و کودکان در سال‌های پیش از انقلاب با زمان حال گفت: «مرگ و میر کودکان صفر تا پنج ساله در سال 90 به زیر 20 در هزار تولد زنده و همچنین مرگ ومیر کودکان زیر یکسال به 18 در هزار تولد زنده کاهش یافته است.»

وی همچنین ادامه داد: «سازمان جهانی بهداشت که میزان مرگ و میر کودکان را از سال گذشته 26 در هزار تولد زنده عنوان کرده بود برای امسال این عدد را 22 در هزار تولد زنده اعلام کرده است. همچنین پیش از این مرگ مادران باردار 150 در 100هزار تولد زنده عنوان می‌شد که در سال 1990 این رقم به 30 در صد هزار تولد زنده کاهش یافت. بر اساس آخرین آمار مرگ و میر مادران کشور به 22.8 درصد هزار تولد زنده کاهش یافته است. همچنین آخرین آمار مرگ نوزادان کشور عدد 11.2 در هزار تولد زنده را نشان می‌دهد.»

سیستان و بلوچستان دارای بیشترین آمار مرگ نوزاد

مطلق در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا در مورد این که آمار بیشترین میزان مرگ و میر نوزادان مربوط به کدام استان است، گفت: «استان سیستان و بلوچستان در این زمینه مقام نخست را دارد و استان‌های سمنان، اصفهان و تهران از کمترین آمار مرگ و میر نوزادان برخوردارند.»

وی ادامه داد: «بر اساس آمارها، سال گذشته مرگ کودکان ناشی از اسهال به کمتر از 300 مورد در سال رسیده بود که برنامه آن است که تا پایان برنامه پنجم توسعه میزان مرگ و میر کودکان به زیر 15 در هزار تولد زنده و همچنین مرگ و میر نوزادان به زیر 9 در هزار تولد زنده کاهش یابد.»

یک درصد مرگ نوزاد داریم

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: «از 100 نوزادی که به دنیا می‌آید یک درصد مرگ اتفاق می‌افتد که 60 درصد از این مرگ‌ها در حین زایمان است، بر این اساس افزایش کیفیت مراقبت‌های حین زایمان، تولد و پس از زایمان را در دستور کار داریم.»

وی در این ‌زمینه ادامه داد: «به منظور افزایش کیفیت مراقبت‌های حین زایمان، تولد و پس از زایمان دو برنامه در دستور کار است. در این راستا تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی برنامه احیای نوزاد را به تمام متخصصان کودکان، فوق تخصص نوزادان و ماماها آموزش داده‌اند. مراقبت از نوزاد سالم برنامه دیگری است که در داخل بیمارستان و خارج بیمارستان پیگیری می‌شود.»

وی در مورد برنامه‌های تکاملی و روانی کودکان از بدو تولد به ویژه برای کودکان نارس گفت: «برقراری ارتباط عاطفی موثر میان مادر و نوزاد از بدو تولد به صورت تماس پوست با پوست به صورت جدی پیگیری می‌شود. برای اجرای هر چه بهتر برنامه مراقبت آغوش مادرانه دوره‌های آموزشی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده است و هم‌اکنون در هر دانشگاه دست‌کم یک بیمارستان برنامه هم‌آغوشی مادر و نوزاد را انجام می‌دهد.»

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 18:14 |

بسم الله الرحمن الرحیم

اسکودا

 

آگهی ثبت نام آزمون وکالت دادگستری، منتشر شد،

مهلت ثبت نام از 24 مهرماه تا 30 مهرماه در سایت سازمان سنجش،

متقاضیان باید تا تاریخ 4 آذرماه 1390 فارغ التحصیل بوده و دارای کارت پایان خدمت باشند،

تاریخ آزمون 4 آذرماه 1390.

 

متن آگهی در ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 21:11 |
 
آیت الله حاج لطف الله صافیبسمه تعالي
محضر مبارك مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني‌مدظله‌
با تقديم سلام و احترام؛
    اخيراً سازمان ‌حج و زيارت، دور جديد ثبت‌نام عمره مفرده را شروع نموده است. بعضي از بانك‌ها مبلغي را تحت عنوان (وام جعاله سفر عمره مفرده) به متقاضيان مي‌دهند و در مقابل پرداخت اقساطي آن، مبلغي بعنوان جعل و كارمزد و ... مي‌گيرند. بفرماييد:
1. آيا چنين قراردادي مشروعيت دارد يا خير؟
2. ثبت‌نام عمره مفرده با گرفتن اين وام چگونه است؟
با احترام
 
 
 
 
 
 
بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
ج. اين‌گونه قرارداد جعاله، وجه شرعي ندارد و در واقع، قرض بشرط زياده مي‌باشد كه ربا و حرام است؛ و ثبت‌نام سفر عمره‌‌ي مفرده با پول ربوي جايز نيست.
20 شوال المكرم1432/ لطف الله صافي
موضوع مطلب : اخبار حقوقی
ارسال شده توسط سیروس جوکار در ساعت 11:12 |