راه حق - اخبار حقوقی - وبلاگي برتر براي اشخاصي برتر - راه حق">
راه حق
وبلاگي برتر براي اشخاصي برتر 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
 

معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین مرکز فضای مجازی بسیج کشور از احضار مدیر فیسبوک توسط یکی از قضات استان فارس خبر داد.

 

روح‌الله مومن‌نسب در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو با اشاره به شکایت مردم در زمینه فیلترینگ واتس‌ آپ در استان فارس تصریح کرد: دادگستری استان فارس در رسیدگی به شکایت عده‌ای از هموطنان در مورد نقض حریم خصوصی آنها و مشکلات پیام‌رسان واتس‌اپ و نرم‌افزار اینستاگرام، تشکیل پرونده داده که این مرجع قضایی نیز رأی به مسدودسازی و جمع‌آوری این دو نرم‌افزار داده است.

وی افزود: بر اساس رأی قاضی، مدیر صهیونیست شرکت فیسبوک یا وکیل قانونی آن باید برای دفاع از خود و جبران مافات به دادگستری این استان مراجعه کند و این امر در همه جهان مرسوم است.


برچسب‌ها: قاضی ایرانی, مدیر فیسبوک را احضار کرد, واتساپ
[ جمعه 9 خرداد1393 ] [ 22:42 ] [ سیروس جوکار ]
بخشنامه شماره ۱۰۰/۸۶۷۵/۹۰۰۰ـ 16/2/1393 ریاست قوه قضائیه

از آنجا که قانونگذار در فصل نهم قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392 مجازاتهای جایگزین حبس را تصویب و ابلاغ نموده، ضرورت دارد قضات دادگاهها در رسیدگی به جرایم پزشکی نظر به حساسیت مشاغل پزشکی و با ملاحظه جایگاه متهم، دفعات یا کیفیت ارتکاب، قصد و نیت احسان به بیمار و سایر جهات مخففه در صورتی که قتل غیرعمد به واسطه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا به سبب عدم رعایت نظامات واقع شود، در تعیین کیفر با رعایت فصل نهم قانون مذکور بویژه مواد ۶۴، ۶۸، ۷۰، ۸۳، ۸۵ و ۸۶ حسب مورد از مجازات جایگزین حبس از نوع جزای نقدی و یا دوره مراقبت استفاده نمایند. بدیهی است با تصویب آئین‌نامه موضوع ماده ۷۹ قانون مذکور امکان استفاده از خدمات عمومی رایگان نیز فراهم خواهد گردید.


برچسب‌ها: بخشنامه, بخشنامه قوه قضائیه, مجازاتهای جایگزین حبس
[ سه شنبه 6 خرداد1393 ] [ 11:59 ] [ سیروس جوکار ]
به نقل از باشگاه خبرنگاران , حامد رحمانیان عضو کارگروه تدوین قانون جدید آئین دادرسی کیفری در دومین همایش قانون جدید آئین دادرسی کیفری که بعدازظهر امروز در مرکز آموزش و تحقیقات قوه قضائیه برگزار شد،.....


برچسب‌ها: بررسی آیین دادرسی کیفری جدید
ادامه مطلب
[ دوشنبه 5 خرداد1393 ] [ 22:40 ] [ سیروس جوکار ]

سلام بر دوستان 

سایت آزمون برتر که برگزار کننده آزمون های اینترنتی است، نهم خرداد ماه آزمون ارزیابی وکالت را بطور رایگان برگزار خواهد کرد ، در صورت تمایل به شرکت درآزمون روی لینک زیر کلیک نمایید...

آزمون برتر 


برچسب‌ها: آزمون اینترنتی رایگان, آزمون وکالت, آزمون مشاوره حقوقی و وکلای قوه قضائیه
[ جمعه 2 خرداد1393 ] [ 23:40 ] [ سیروس جوکار ]

معاوضه 1000 سکه طلا با یک ساعت مچی!!!!!

مهریه هزار سكه‌ای,مهریه,سكه‌,دادگاه خانواده,ساعت مچی,ساعت طلا,شوهر,ارث,دادگاه خانواده شهید محلاتی,درخواست مهریه,همسر,طلاق,نفقه,قاضی

زن جوان در دادگاه خانواده، یک هزار سکه طلا مهریه خود را در مقابل به دست آوردن ساعت مچی مورد علاقه‌اش بخشید.

زنی با مراجعه به دادگاه خانواده شهید محلاتی دادخواستی را به قاضی یکی از شعب ارائه کرد.
این زن ۲۷ ساله در حضور قاضی شعبه ۲۴۰ این مجتمع مدعی شد که مهریه هزار سکه‌ای خود را در مقابل ساعت طلای شوهرش که از پدرش به ارث رسیده است، می‌بخشد.

وی گفت: من مهریه‌ام را مطالبه کرده‌ام ولی می‌دانم شوهرم توانایی پرداخت آن را ندارد و تنها موضوعی که باعث می‌شود من این ساعت را به دست بیاورم، همین درخواست مهریه است.

مرد  نیز گفت: من نمی‌توانم ارثیه و هدیه پدر فوت شده‌ام را به همسرم بدهم. این ساعت برای من سرشار از خوشبختی و شانس بوده است و حالا اگر او را به همسرم بدهم، شانس از من دور می‌شود. اگر همسرم ساعت طلای مرا بخواهد، من او را طلاق می‌دهم؛ مهریه‌اش را نمی‌توانم نقدا پرداخت کنم ولی حاضر هستم به زندان بیافتم تا ساعت را از دست ندهم.

زن نیز بیان کرد: با تمام وجود و به هر قیمتی، ساعت طلای شوهرم را می‌خواهم و مهریه‌ام را هم برای به‌دست آوردن آن می‌بخشم.  تنها خواسته من این است که شوهرم این ساعت را به من بدهد و قصد آزار او یا مهریه گرفتن ندارم و شوهرم باید با این موضوع کنار آمده و ساعتش را به من بدهد.

مرد جوان در نهایت تسلیم خواسته همسرش شد و خطاب به قاضی دادگاه گفت: با این موضوع کنار می‌آیم ولی دیگر مهریه و نفقه به او نمی‌دهم و باید این موضوع را همسرم قبول کند.

زن جوان هم با شروط شوهرش موافقت کرد و گفت: من فقط ساعت‌ مچی طلای همسرم را می‌خواهم و مهریه خود را بخشیده و نفقه نمی‌خواهم.

قاضی رسیدگی‌کننده به این پرونده، بعد از شنیدن اظهارات این زوج، مرد جوان را محکوم به دادن ساعت مچی طلای ارث پدرش، به همسرش کرد.

[ جمعه 26 اردیبهشت1393 ] [ 17:12 ] [ سیروس جوکار ]

رئیس جمهوری قانون آیین دادرسی کیفری را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قانون آیین دادرسی کیفری که در تاریخ 4 اسفند ماه 1392 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 26 اسفند ماه 1392 به تایید شورای نگهبان رسیده است، در تاریخ اول اردیبهشت 1393 از سوی رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ شده است.


برچسب‌ها: قانون آیین دادرسی کیفری جدید
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 24 اردیبهشت1393 ] [ 21:6 ] [ سیروس جوکار ]

 شلاق زدن زن و مرد هرزه در ملاء عام + عکس
 
بر اساس شریعت حاکم در اندونزی مرد و زن هرزه هر کدام به 9 ضربه شلاق در ملا عام محکوم شدند.

یک زن 25 ساله اندونزیایی متهم است در یکی از مناطق شمالی ایالت  " باندا اچه" با مرد 40 ساله متاهل روابط نامشروع داشته است. برخی از افراد متعصب اندونزی مرد را قبل از تحویل دادن به پلیس به شدت کتک زدند و روی بدنش پسماند فاضلاب خالی نمودند. پلیس دو فرد را به جرم زیرپا گذاشتن قوانین مذهبی به شلاق محکوم نموده است. بر اساس شریعت حاکم در اندونزی مرد و زن هرزه هر کدام به 9 ضربه شلاق در ملا عام محکوم شدند.

 شلاق زدن زن و مرد هرزه در ملاء عام + عکس

 شلاق زدن زن و مرد هرزه در ملاء عام + عکس


برچسب‌ها: شلاق زدن زن و مرد هرزه در ملاء عام
[ سه شنبه 23 اردیبهشت1393 ] [ 13:17 ] [ سیروس جوکار ]
http://vekalat92.blogfa.com/post/23


برچسب‌ها: منابع آزمون وکالت, لیست کامل, وکالت 93
[ چهارشنبه 6 فروردین1393 ] [ 23:41 ] [ سیروس جوکار ]
 

درس مدنی

نظم کنونی استاد کاتوزیان

اموال و مالکیت کاتوزیان

عقود معین دوره مقدماتی جلد اول و جلد دوم قسمتهای بیع،اجاره، شرکت،رهن،ضمان،وکالت

قواعد عمومی قراردادهای دکتر صفایی

 

 

 

 

قانون مدنی

قانون حج و اوقاف

و قوانین : تملک آپارتمانها

موجر مستاجر

مسئولیت مدنی

قانون بیمه اجباری شخص ثالث سال 1387

تست دکتر شهبازی

درس دادرسی مدنی:

سه جلد بنیادین شمس رو کامل و با دقت بخونید

قانون  دادرسی مدنی

قانون دیوان عدالت ادرای،

شورای حل اختلاف،

قانون اجرای احکام مدنی،

قانون وصول برخی از درامدهای دولت سال 89

تست فرحناکیان

درس دادرسی کیفری:

قانون دادرسی کیفری

 کتاب دادرسی کیفری دکتر خالقی

قانون تجدید نظر دادگاهها سال 72 فقط قسمت دادگاههای نظامی 1و2

ق دادگاههای کیفری 1و2 که الان می شن دادگاهها نظامی 1و2

قانون احیای دادسراها را هم چند بار بخونید

و قانون دادگاههای سیار

دادگاههای روحانیت

تست نور محمد صبری  و کلانتریان

درس جزای عمومی و اختصاصی

قانون جزا

جزای عمومی نوربها

جزای اختصاصی میر محمد صادقی قسمتهای کلاهبرداری، خیانت در امانت، رشا و ارتشا، جعل، بقیه رو هم از محشای گلدوزیان بخونید

و قانون جرایم رایانه ای

ق جرایم سمعی بصری،

ق جرایم اخلاگران اقتصادی،

ق مجازات کسانی که برای بردن مال دیگری تبانی می کنند

ق مجازات کسانی که مال دیگری را به عنوان مال خود معرفی می کنند.

ق پولشویی

تست جزای عمومی و اختصاصی نور محمدصبری

درس تجارت:

20 تا ماده اول را  از کتاب دمرچیلی

شرکت های سهامی را از اسکینی

شرکت های اشخاص را از دمرچیلی

چک  و برات و سفته رو از کتاب  اسکینی

ورشکستگی  از کتاب دمرچیلی بخونید

قانون

قانون چک

قانون اداره تصفیه ورشکستگی

قانون اوراق بهادار

قانون اوراق مشارکت

تست فرحناکیان

درس اصول فقه

جلد اول کتاب اصول فقه کاربردی قافی و شریعت رو بخونید کتابش بی نظیره

و کتاب ابوالحسن محمدی

تست دکتر شهبازی

آراء وحدت رویه 2 جلدی انتشارات فردوسی از آقای قربانی رو هم حتما بخونید.

منبع : http://mohammadamani.mihanblog.com/post/3


برچسب‌ها: منابع آزمون وکالت
[ سه شنبه 5 فروردین1393 ] [ 23:36 ] [ سیروس جوکار ]

درپاسخ به یکی از خوانندگان این پست و میذارم

جزييات صدور سند 6 دانگ برای املاک قولنامه ای

گروه قضایی-حسن تویسرکانی: مالکیت بدون سند رسمی سالیان سال است که در برخی از شهرها و روستاها سبب شده تا کلاهبرداران و سوءاستفاده کنندگان از اراضی بتوانند از این خلاء قانونی بهره برداری سوء کنند و با زمین خواری به صورت چراغ خاموش، املاک زیادی را تصرف کنند.

مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون تعيين تكليف وضعيت ثبتي اراضي و ساختمان‌هاي فاقد سند رسمي، این مسولیت را به سازمان ثبت اسناد و املا‌ك کشور به ‌عنوان صادرکننده سند در کشور داده تا از بهره برداری‌های غیرمجاز در منابع طبیعی جلوگیری کند. از این رو «حمایت» در گفت و گو با ماشاءالله گرامی، مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به بررسی جزييات این قانون جدیدالتصویب پرداخته است.
بقیه ادامه مطلب


برچسب‌ها: صدورسند, ثبت سند
ادامه مطلب
[ یکشنبه 28 مهر1392 ] [ 22:50 ] [ سیروس جوکار ]

آیا اعدامی زنده شده دوباره اعدام می شود؟


ماده 18 و19 آیین نامه اجرای احکام اعدام تقریبا قضیه را روشن کرده است در ماده 18 آمده است که محکوم علیه یک ساعت باید بالای دار بماند در صورتی اطمینان حاصل شد که فرد فوت کرده است باید پایین آورده شود و پزشک معتمد باید معاینه و گواهی فوت صادر کند و در صورتی که اولیای دم حضور داشته باشند جسد را تحویل آنها دهند و الا جسد به سردخانه منتقل ودادستان در مورد آن تصمیم گیری می‌کند.

مرد سی‌و‌هفت ساله‌ای که به اتهام قاچاق مواد مخدر به مجازات مرگ محکوم شده بود، یک روز پس از اجرای حکم در زندان بجنورد و تحویل جسد به پزشکی‌قانونی، در میان ناباوری در سردخانه پزشکی‌قانونی زنده و به بیمارستان منتقل شد. مردی که از مجازات مرگ رهایی یافته این روزها سرنوشتش نقل محافل حقوقی شده است.

اعدام

«علیرضا م» به اتهام حمل و نگهداری یک کیلو شیشه در دادگاه انقلاب محاکمه و به مجازات مرگ محکوم شده بود که پس از تشریفات قانونی، طبق روال مراسم اعدام، مرد محکوم 12 دقیقه بالای دار ماند. با پایین آوردن پیکر محکوم از طناب دار، پزشک مستقر در محل مرگ او را تأیید کرد و با صورت‌جلسه‌ای که به امضای او، قاضی اجرای احکام و مسئولان زندان رسید، جسد به پزشکی‌قانونی منتقل شد تا صبح روز بعد تحویل بستگانش شود. صبح روز بعد یکی از کارگران سردخانه پزشکی قانونی در حال بیرون کشیدن اجساد و آماده کردن آنها برای تحویل به بستگانشان بوده که در یک لحظه با دیدن بخاری که مقابل بینی یکی از اجساد در زیر نایلون به وجود آمده بود، دچار وحشت شده و متوجه می شود، او همان مرد اعدامی است که هنوز نفس می کشد. با اطلاع مسئولان پزشکی قانونی از این موضوع، بلافاصله اقدامات اولیه از سوی پزشکان این مرکز انجام و مرد اعدامی به بیمارستان امام علی(ع) بجنورد منتقل می شود.

ادامه دارد

برچسب‌ها: اعدام, زنده شده
ادامه مطلب
[ یکشنبه 28 مهر1392 ] [ 22:23 ] [ سیروس جوکار ]
سخنگوی دستگاه قضا با اعلام نرخ جدید دیه شخص ثالث در سال 91 گفت: نرخ دیه در سال آینده 94 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است. به گزارش خبرنگار مهر، ظهر یکشنبه حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه برگزاری دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پروند فساد مالی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: بر اساس آخرین کارشناسیها بالاخره نرخ دیه شخص ثالث در سال 91 به مبلغ 94 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شد. وی افزود: در ماه حرام نرخ دیه یک سوم افزایش می یابد که حدود 125 میلیون تومان خواهد شد


برچسب‌ها: نرخ, جدید, دیه, 91
[ پنجشنبه 25 اسفند1390 ] [ 20:50 ] [ سیروس جوکار ]

شورای عالی کار در نشست بعدازظهر امروز چهارشنبه علاوه بر افزایش ۱۸ درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۱، افزایش سایر سطوح مزدی را ۷ درصد به‌علاوه روزانه ۱۲ هزار و ۹۳ ریال تعیین کرد.
 مهر: عضو شورای عالی کار گفت: شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در نشست امروز بعدازظهر چهارشنبه خود که با حضور وزیر کار و امور اجتماعی برگزار شد، حداقل دستمزد سال آینده میلیون‌ها کارگر و مشمول قانون کار را تعیین و تصویب کرد.

سید حمزه درواری افزود: بر پایه این گزارش، حداقل دستمزد سال ۹۱ که باید از سوی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی مختلف کشور اجرا شود، به میزان ۳۸۹ هزار و ۷۵۴ تعیین و تصویب شد. آخرین حداقل دستمزد در اسفندماه سال ۸۹ به تصویب شورای عالی کار رسیده بود که میزان آن برای اجرا در سال جاری ۳۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود.

وی اظهارداشت: در همین حال، بن نقدی کارگری هم از ۲۸ به ۳۵ هزار تومان افزایش یافت، ضمن اینکه پایه سنواتی روزانه ۲۵۰ تومان تعیین شد. براساس مصوبه شورای عالی کار، میزان افزایش دستمزد سایر سطوح درآمدی ۷ درصد به اضافه روزانه ۱۲ هزار و ۹۳ ریال تعیین شد.

عضو شورای عالی کار اعلام کرد: در این جلسه حق مسکن ۱۰ هزار تومان، حق اولاد برای دو نفر ۷۷ هزار و ۹۴۰ تومان و حداقل دریافتی هر کارگر در مجموع ۵۱۲ هزار و ۶۴۰ تومان توافق شد.

به گزارش مهر، مرکز آمار ایران در جدید‌ترین گزارش خود به شورای عالی کار، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه امسال را ۲۶. ۵ درصد اعلام کرده بود.

پیشنهاد غیر رسمی دولت در این جلسه افزایش حدود ۱۸ درصدی حداقل دستمزد سال آینده کارگران بود. البته پیشنهاد کارگران افزایش ۴۲ درصدی و کارفرمایان افزایش ۱۲ درصد حداقل دستمزد سال آینده بود که در ‌‌نهایت بر سر افزایش ۱۸ درصدی آن در جلسه بعدازظهر امروز شورای عالی کار توافق شد.

در همین حال، نمایندگان کارفرمایان در این جلسه با انتقاد از واردات بی‌رویه کالا به کشور، تضعیف تولید داخلی را نتیجه این امر عنوان و اعلام کردند که به همین دلیل، توانایی افزایش بیش از حد دستمزد برای سال آینده را ندارند.

نمایندگان کارگران هم در این جلسه اصرار و تاکید داشتند که ماده ۴۱ قانون کار - افزایش دستمزد‌ها براساس نرخ تورم و سبد معشیتی خانوار - به صورت دقیق اجرا شود.

نمایندگان کارگران برخلاف نظر کارفرمایان می‌گویند سهم هزینه‌های دستمزد از کل هزینه‌های کارفرمایان تنها ۸ درصد است. برهمین اساس، ادعای عدم توانایی کارفرمایان برای افزایش مزد ۹۱ غیرواقعی است


برچسب‌ها: مزد, کارگر, 91, ماهیانه
[ پنجشنبه 25 اسفند1390 ] [ 20:45 ] [ سیروس جوکار ]

این نامه یکی از اضلاع مثلث نامه های تاریخی سه گانه ای است که ضلع دومش در سال 1359 و ضلع سومش در سال 1388 نگاشته شد . مثلثی تاریخ ساز که روی در شناساندن جریان انحرافی انقلاب در ذیل تابلوی دو رئیس جمهور داشت .


ادامه مطلب
[ دوشنبه 21 آذر1390 ] [ 22:41 ] [ سیروس جوکار ]
شکوائیه جدید مجلس از دولت در قالب دو محور اساسی تهیه شده است؛ بر طبق بند 'ب' ماده 32 قانون برنامه پنجم توسعه دولت باید 3 هزار میلیارد دلار اعتبار به وزارت بهداشت پرداخت می کرد، همچنین دولت موظف به تخصیص 3 هزار میلیارد دلار اعتبار برای تقویت بنیه دفاعی – امنیتی کشور بوده است اما تاکنون اعتبار هیچکدام از این دستگاه ها پرداخت نشده است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 21 آذر1390 ] [ 22:10 ] [ سیروس جوکار ]
فردی که با تلاش بسیار توانست خود را به ردیف جلوی مراسم سالگرد ، رساند و کفش خود را به سوی احمدی

نژاد پرتاب کرد.

وی پس از پرتاب کفش های خود، با فریاد بسیار، به شدت از وضعیت بیکاری در کشور انتقاد کرد.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 21 آذر1390 ] [ 22:4 ] [ سیروس جوکار ]
مرکز پژوهش‌های مجلس، در پیشنهاد جدید خود برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور که در قالب طرحی قانونی منتشر و آن را به نمایندگان مجلس ارائه کرد؛ پیشنهاد کرده است شمار تعطیلات سراسری کشور از ۲۵ روز کنونی به ۱۶ روز کاهش یابد و شماری از مناسبت‌های مذهبی، تنها در برخی استان‌ها تعطیل باشد.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 21 آذر1390 ] [ 21:56 ] [ سیروس جوکار ]
دولت مکزیک برای کاهش دادن نرخ طلاق در این ایالت قانون جدیدی وضع کرد. قانون جدیدی برای زوج ها در مکزیک وضع شده است.
به گزارش کانون قضات مکزیک، دولت مکزیک برای پایین آوردن آمار طلاق در این ایالت قانونی وضع کرده است که به زوج ها اجازه می دهد دو سال زندگی مشترک داشته باشند و اگر طی این زمان باهم به توافق نرسیدند از هم جدا شوند.
این قانون سنت دیرینه “مرگ ما را از هم جدا می کند” را از بین می برد.این نوع زندگی سبب می شود تا زوج ها توانایی ها، تعهدات و اخلاقیات و روحیات همدیگر را در این مدت زمان بیشتر شناسایی کنند و اگر با هم به تفاهم رسیدند به زندگی خود ادامه دهند.اگر زوج ها بعد از گذشت دو سال باهم به تفاهم نرسیدند به راحتی می توانند به دادگاه مراجعه واز هم جدا شوند.

[ دوشنبه 30 آبان1390 ] [ 18:51 ] [ سیروس جوکار ]

جهت خواندن دو فتواي جديدمصري ها به ادامه ي مطلب مراجعه نماييد


ادامه مطلب
[ دوشنبه 30 آبان1390 ] [ 18:5 ] [ سیروس جوکار ]
ساعتم ساعت ۱۰ صبح را نشان می داد که اتوبوس وارد شهر مشهد شد و دقایقی بعد در پایانه مسافربری توقف کرد. پس از چند ساعت سفر با اتوبوس احساس خستگی عجیبی می کردم و پشت سر هم


ادامه مطلب
[ دوشنبه 30 آبان1390 ] [ 17:57 ] [ سیروس جوکار ]

ممنوعیت ثبت مهریه های نامتعارف   

 

رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت مهریه های نامتعارف در دفترخانه ها را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: دفترخانه ها نباید مهریه هایی که در قانون تعریف نشده است را ثبت کنند.

 

مهر : حسینعلی امیری در پاسخ به اینکه آیا سازمان ثبت اسناد می تواند طی بخشنامه ای به دفترخانه ها اجبار کند تا فقط در ثبت مهریه واژه عندالاستطاعه قید شود، گفت: اگر چنین اقدامی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت بگیرد، غیرقانونی است زیرا نمی توان زوجین را در زمان ثبت عقد مجبور کرد مهریه را عندالاستطاعه یا عندالمطالبه ثبت کنند و این تنها به توافق زوجین بستگی دارد.

 

وی افزود: ازدواج نوعی عقد است که زوجین برای ادامه زندگی مشترک با هم شرط می کنند و ثبت این ازدواج دارای شرایطی است که یکی از آنها ثبت مهریه است و طرفین در مورد هر شرطی که به توافق برسند باید در سند ازدواج و دفترخانه ثبت شود.

 

معاون اسبق قوه قضائیه گفت: البته باید این را در نظر داشت که مهریه تعریفی دارد و نمی توان هر چیزی را به عنوان مهریه ثبت کرد. بر اساس قانون، مهریه باید مالیت داشته باشد یعنی اینکه نوع مهریه باید ارزش معاملاتی داشته و بتوان آن را تبدیل به ارزش ریالی کرد. به عنوان مثال بال مگس و پروانه یا اعضای بدن را نمی توان به عنوان مهریه ثبت کرد زیرا مالیت نداشته و قابل معامله نیست و ثبت اینگونه مهریه ها غیرقانونی است.

 

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: حتی اگر زوجین هم مهریه ای نامتعارف را شرط کرده و مورد توافق شان باشد دفترخانه ها نباید آن را ثبت کنند.

[ یکشنبه 29 آبان1390 ] [ 10:48 ] [ سیروس جوکار ]

جدیدترین آمار طلاق و ازدواج در کشور/ تهران در صدر                

 

مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه طلاق و ازدواج در مهرماه امسال افزایش داشته گفت: تهران با دو هزار و 792 فقره طلاق دارای بیشترین و چهارمحال و بختیاری با 82 فقره طلاق دارای کمترین آمار طلاق در میان استانهای کشور بوده‌اند.

 

علی اکبر محزون در گفتگو با مهر افزود: براساس آمارهای بدست آمده در مهرماه امسال 78 هزار و 645 فقره ازدواج به ثبت رسیده که استان تهران با 9 هزار و 489 فقره ازدواج صدر نشین و استانهای خراسان رضوی با هفت هزار و 326 فقره و خوزستان نیز با پنج هزار و 365 فقره ازدواج در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

وی تاکید کرد: استانهای سمنان با 566 فقره ، ایلام با 671 فقره و خراسان جنوبی نیز با 763 فقره دارای کمترین آمار ثبت شده ازدواج در کشور هستند.

 

مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور به افزایش آمار طلاق اشاره کرد و گفت: دراین مدت 12 هزار و 413 فقره طلاق در کشور رخ داده است. این درحالی است که آمار طلاق در شهریورماه 11 هزار و 443 مورد بوده است.

 

محزون افزود: استانهای تهران با 2 هزار و 792 فقره، خراسان رضوی با یکهزار و 157 فقره و اصفهان با 736 فقره طلاق دارای بیشترین آمار طلاق و همچنین استانهای ایلام با ثبت 36 فقره، خراسان جنوبی با 63 و چهارمحال و بختیاری با 82 فقره طلاق دارای کمترین آمار طلاق در میان استانهای کشور بوده اند.

 

به گفته وی، در مهرماه امسال نسبت به ماه قبل آن آمار طلاق 970 مورد و آمار ازدواج نیز 9 هزار و 481 مورد افزایش داشته است.[ یکشنبه 29 آبان1390 ] [ 10:46 ] [ سیروس جوکار ]

زنم زيباست، نمي‌خواهم حجاب داشته باشد!     

 

زني در دادگاه گفت: همسرم از حجاب من ناراضي است و دوست ندارد حجاب پوشيده‌اي داشته باشم و بر اين اساس دنبال طلاق دادن من است.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، زني در دادگاه خانواده حضور يافت و درخواست طلاق خود را به قاضي دادگاه ارائه كرد. وي در توضيح دليل اين درخواست گفت: يك سال گذشته به عقد همسرم درآمدم و بعد از مدت كوتاهي با برگزاري مراسم عروسي به منزل مشترك رفتيم و متاسفانه از همان ابتدا سر مسائل مذهبي دچار مشكل شديم.

 

زن جوان ادامه داد: من و همسرم هر دو در خانواده مذهبي بزرگ شديم و زماني كه همسرم به خواستگاري من آمد از اين موضوع اطلاع داشت كه حجاب من چگونه است و من تحت هيچ شرايطي حاضر نيستم آن را تغيير دهم.

 

وي با بيان اينكه همسرم از ابتدا حجاب من را پذيرفته بود، اظهاركرد: بعد از گذشت مدت كوتاهي از شروع زندگي مشترك‌مان، مرتب از من ايراد مي‌گرفت كه چرا حجاب من اين‌قدر پوشيده است در حالي كه حجاب خانواده خودش نيز همانند حجاب من است.

 

زن جوان كه 25 سال سن داشت، عنوان كرد: همسرم از من مي‌خواست تا حجابم را مطابق ميل او تغيير دهم و در مهماني‌هايي كه من هرگز نمي‌توانم در آن حضور داشته باشم شركت كنم. اوايل فكر كردم شايد بعد از گذشت مدت كوتاهي از حرف‌هاي خود پشيمان شود اما اصرار او هر روز پرر‌نگ‌تر مي‌شد.

 

شوهر اين زن جوان نير گفت: اين درست است كه من جزء خانواده مذهبي و معتقدي هستم اما افكار و عقايد شبيه آنها نيست و همسرم در واقع انتخاب پدر و مادرم است نه انتخاب خودم. زيرا من دوست ندارم همسرم حجاب داشته باشد.

 

وي در پاسخ به پرسش قاضي مبني بر اينكه اگر افكارت اين‌گونه است چرا اين دختر را به عقد خود درآوردي، گفت: همسرم از لحاظ ظاهري بسيار زيباست و زماني كه او را ديدم به او علاقمند شدم و فكر كردم مي‌توانم او را از افكارش دور كنم و پوشش او را به آنچه كه خود مي‌خواهم تغيير دهم.

 

مرد 29 ساله مدعي شد: همسرم از نظر ظاهري بسيار زيبا است و به نظر من بايد تا زماني كه زنده است از اين زيبايي استفاده كند در حالي كه او خود را در پوششي پنهان كرده است كه نمي‌تواند از آن لذت ببرد.

 

پدر مرد كه در دادگاه حضور داشت نيز گفت: پسرم لياقت چنين دختري را ندارد، زيرا همه آرزوي داشتن چنين همسري را دارند اما پسر من آن‌قدر بي‌غيرت است كه نمي‌داند از همسرش كه ناموس او است چه چيزي را مي‌خواهد.

 

وي ادامه داد: پسر من بايد براي هميشه فراموش كند كه پدر و مادري دارد.

 

قاضي دادگاه بعد از شنيدن اظهارات طرفين با صادر كردن حكم طلاق به زندگي يك‌ساله اين زوج پايان داد

[ یکشنبه 29 آبان1390 ] [ 10:44 ] [ سیروس جوکار ]
پس از گذشت بیش از دوماه از نقص مصوبه دولت مبنی بر آزادی استعمال قلیان در قهوه‌خانه‌ها توسط دیوان عدالت اداری، هیئت وزیران قهوه‌خانه‌ها را از فهرست اماکن عمومی خارج کرد. اما دیوان نیز اعلام کرد دولت نمی‌تواند بر روی آرای صادره از هیئت عمومی دیوان مصوبه تصویب کند.


ادامه مطلب
[ جمعه 27 آبان1390 ] [ 15:26 ] [ سیروس جوکار ]
        

شماره تلفن های جدید حوزه مرکزی دادگاههای عمومی تهران اعلام شد

روابط عمومی دادگستری کل استان تهران ، شماره تلفن های جدید حوزه مرکزی دادگاههای عمومی و انقلاب تهران را جهت اطلاع مراجعان اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام روابط عمومی دادگستری کل استان تهران ، نشانی حوزه ریاست کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران از تاریخ 8/8/87 به خیابان انقلاب - خیابان قدس- روبروی خیابان پورسینا - ضلع شرقی دانشگاه تهران - پلاک 87 نقل مکان یافته است . تمامی شهروندان از تاریخ یاد شده جهت پیگیری امور حقوقی خود فقط به نشانی مذکور مراجعه کنند . همچنین شماره تلفن های جدید حوزه مرکزی دادگاههای عمومی و انقلاب تهران جهت اطلاع مراجعان به شرح ذیل اعلام می شود. حوزه ریاست کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران تلفن : 88980355 فکس : 88980356 معاونت قضائی ( امور حقوقی) تلفن: 88980347 معاونت قضائی ( امور خانواده ) تلفن: 88980351 معاونین دفتر کل و نمابر کل تلفن: 88980350 معاونت قضائی و اجرای احکام تلفن: 88980354 معاونت قضائی ( امور کیفری): 88980353 مدیر دفتر کل محاکم تهران تلفن: 88980352

 

منبع:سايت وکالت

[ دوشنبه 23 آبان1390 ] [ 18:50 ] [ سیروس جوکار ]

 

شب گذشته فرزند ارشد محسن رضایی به علت برق گرفتگی در هتل گلوریا امارات در گذشت.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، شنیده ها حکایت از فوت احمد رضایی پسر ارشد محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل اتصال جریان قوی برق به بدنش دارد.

وی از چندی قبل به تنهایی در دبی ساکن بوده و برای درمان به کشورهای اروپایی تردد داشته است.

معاون اطلاع رسانی دبیر خانه مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز، شیوه فوت احمد رضایی را مشکوک خواند و توضیح داد: در حالی که احمد رضایی در هتل گلوریای دبی در طبقه 18 اتاق 23 اقامت داشته به طرز مشکوکی در گذشته است.

 شهرام گیل آبادی افزود: موضوع در حال بررسی است و به محض تکمیل اطلاعات، جزییات آن منتشر خواهد شد.

لازم به ذکر است احمد رضایی، فرزند ارشد محسن رضایی است که سفر وی به آمریکا در سال 1377 و بازگشت وی طی سالهای گذشته خبرساز شده بود.

[ دوشنبه 23 آبان1390 ] [ 18:39 ] [ سیروس جوکار ]
سرهنگ عباسعلي محمديان رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ با بيان اينكه تحقيقات پليسي نشان مي‌دهد كه به احتمال زياد تعداد افرادي كه به اين طريق مورد كلاهبرداري قرار گرفته‌اند بسيار بيشتر از اين تعداد باشد از شهرونداني که به اين شيوه از آنان کلاهبرداري شده دعوت مي‌شود تا جهت پيگيري پرونده يا طرح شکايت به اداره چهاردهم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه كنند يا با شماره تلفن 51055514 تماس بگيرند.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 23 آبان1390 ] [ 18:36 ] [ سیروس جوکار ]

درست نبود با یک معذرت خواهی سر و ته ماجرا را هم بیاورند/تغییر نظام ریاستی به پارلمانی و انتخاب رئیس جمهور توسط پارلمان موجب کاهش سطح مشارکت مردم می‌شود/ برنامه‌ای برای انتخابات نداریم/نبايد از دين استفاده ابزاري كرد.


ادامه مطلب
[ جمعه 13 آبان1390 ] [ 22:42 ] [ سیروس جوکار ]
 

با ابطال نامه وزارت كشور؛
ارائه قليان با هر نوع تنباكو در قهوه‌خانه‌ها ممنوع شد


ادامه مطلب
[ جمعه 13 آبان1390 ] [ 22:30 ] [ سیروس جوکار ]


فرمانده پلیس راهور ناجا از افزایش پرداخت خسارت تصادفات بدون کروکی از یک میلیون و 500 هزار تومان به دو میلیون و 250 هزار تومان خبر داد.به گزارش واحد مرکزی خبر، سردار سرتیپ مومنی در نشست هماهنگی طرح زمستانی پلیس راهور با دستگاه های دیگر افزود : شرکت های بیمه باید در اجرای این قانون کوشا باشند و تعلل نکنند.

وی با تاکید بر اینکه پلیس راهور به تصادفات خسارتی تا سقف دو میلیون و250 هزار تومان را کروکی نخواهد داد، گفت: با توجه به قانون بودن این مورد ، دستگاه ها موظف به اجرای آن هستند و در صورت خودداری شرکت های بیمه ، بر اساس قانون برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به دوران گذار از تابستان به پاییز و زمستان همراه با افزایش بارش و لغزنده شدن جاده ها ، افزود : همه دستگاه ها باید وظیفه خود را در این باره انجام دهند تا مردم در جاده های درون شهری و برون شهری مشکلی نداشته باشند.

سردار مومنی با بیان اینکه بر اساس آمار پزشکی قانونی 78 درصد متوفیان تصادفات به علت ضربه به سر و شکستگی استخوان جان خود را از دست داده اند ، گفت : امدادرسانی در کشور در 5 سال گذشته افزایش یافته و باعث کاهش تلفات در حین انتقال به بیمارستان شده است.

وی تعداد فوت شدگان در هنگام انتقال به بیمارستان را 49 درصد بیان کرد و افزود: این رقم در کشورهای پیشرفته 15 تا 20 درصد است.

سردار مومنی، افزایش امکانات امداد و نجات از جمله بالگرد را برای کاهش تلفات ضروری دانست.

سردار مومنی، اسکان مردم را یکی دیگر از مصوبه های جلسه امروز برشمرد و گفت : ظرفیت شهرها پیش بینی شده است و اگر ضرورت بسته شدن جاده ها احساس شود ، شهرها باید بتوانند اسکان مسافران را انجام دهند.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به کاهش 14 درصدی تلفات رانندگی در زمستان گذشته نسبت به زمستان 88 گفت : در زمستان امسال کار و مسئولیت ما سنگین تر است و باید این موفقیت بیشتر شود
[ جمعه 6 آبان1390 ] [ 18:22 ] [ سیروس جوکار ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

باسلام خدمت هم نوعان عزیز
وبلاگ حقوقی راه حق در نظر دارد محیطی فراهم کند که در آن حقوقدان بتواند به راحتی دادخواست ، لوایح ، مقالات ، مطالب و قوانین مورد نظر خود را بیابد و ضمنا هر شخص عادی بتواند سوالات حقوقی و جزایی خود را مطرح نموده و پاسخ مستند و مستدلی دریافت دارد.درضمن ازپیشنهاد سازنده دوستان استقبال میگردد.
در این وبلاگ شما مجموعه ای ازموضوعات در زمینه های مدنی ،کیفری ، بین الملل ، ثبتی ، بیمه، خانواده ،اساسی، بشر، تجارت و انواع قوانین مختلف را خواهید یافت.
چه می شد اگر غبار سینه ها کنار میرفت این غرور آدما یه ذره زیره بار می رفت
سیروس جوکار-وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی
لینک های مفید
آمار